İki çeşit Ray Dolap sistemleri vardır. Ön kapakta üstten tekerli askılı Ray Dolap sistemleri, birde alttan tekerli Ray Dolap sistemleri.

Hangi Ray Dolap sistemini seçmek gerekir?

Ben şahsen alttan tekerli Ray Dolap sistemlerini tercih ederim. Bunun nedeni tekerlerin üstten olması klasik olan Ray Dolap sistemidir. Yükün üst tarafta olması kapağın esnemesine neden olur ve ilk aldığınızda güzel işleyen bir Ray Dolap belli bir süre sonra sıkıntılar yaratır. Aynı zamanda yerinden çıkma derdi de vardır. Bir diğer dezavantajı tavana kadar yapamamamızdır. Bize yerden tam kullanım imkanı vermez. Avantajı var mıdır? Evet, çıta görmek istemeyenler için alternatif bir Ray Dolap sistemidir.

Ama yerden tekerlekli sistemin bir çok avantajı olduğu gibi daha fazla model alternatifleri de vardır. On Yıl Garantili kullanabilirsiniz. Sistemin hafifliği muazzamdır. Hareket kolaylığı getirir. Ben alttan tekerlekliyi bir numara seçerim. Ray Dolap sistemlerinde taşınırken sökmesi takması da kolaydır. Siz bile çıkarabilirsiniz. Herhangi bir müdahalede bir usta çağırmanıza gerek olmayabilir. Üstten tekerlekli ve askılı sistemde bir kere sorun yaşar ve usta çağırmak zorunda kalırsanız,artık o ray dolabı sorunsuz bir şekilde kullanamazsınız. Değiştirmeniz gerekir. Çünkü on gün ya da 2 ay sonra saynı sorunu yine yaşarsınız.
 Üstten tekerli sistem de en fazla ataköy bölgesi evlerde sorunları gördük. İnşaat ile birlikte yapılan ray kapaklar zaman ile düşmüş veya eğilmiş bir durumda tespitler yaptık. Gönyesinin bozulması sebebi ile iki kapak bir birine sürtüyor. Hepsini alttan tekerli sistem ile değiştirdik. Tahmin ediyorumki Ataköy deki evlerde değiştirilmemiş bir üstten tekerli ray dolap kalmamıştır.
Alttan tekerli Ray Dolap sistemleri her zaman tercih sebebidir.

2019 RAY DOLAP TASARIMLARI- Land ® ► Copyright ® Land Raylı Dolap

1383 defa okundu