Whatsapp

Genç Odası

GENÇLERE YAPILAN ODA TASARIMINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ ?

Genelde tasarım denilince akla gelen iki başlık vardır. Birincisi görsel tasarım, ikincisi de yer ve odaya göre ölçüsel uyum. Biz bu yazımızda bu iki başlıkta nelere dikkat edilerek bir oda tasarlanması gerektiğini anlatacağız.

Görsel olarak en önemli unsur orada yaşayacak olan kişinin hayalleri ön plana çıkmalı. Nasıl bir hayal dünyasında, neleri hissetmek istiyor ? Bunlar önemlidir. Genç erkek pilot olmayı, korsan olmayı, motosiklet sürmeyi veya denizci olmayı hayal edebilir veya bir genç kız romantik bir ortam renkler ile kendisini anlatan bir karyola hayal edebilir. Bunları göz önüne alarak tasarlanan odada o birey sadece orada zaman geçirmenin yanında hayalleri e kendisini anlayan bir ortamda huzur, özgüveni de yaşar. Sahiplenme duygusu, özdeşleme, motivasyon gibi bireysel olayları pekiştirir. Aynı zamanda kendi istediği gibi tasarlanmış bir odada odaklanma ve hayal gücü artımında ciddi değişiklikler gözlenir.

Yani kısacası, kişisel gelişimine katkıda bulunur. Yaşadığı yaş döneminin doyumunu daha çok alır. Çünkü artık onun hayalleri ile tasarlanmış bir odası vardır. Artık gerçektende ona ait bir ortamı vardır. Bu ayrıcalık onun gelişimini destekler.

İkinci ve bence gizli olarak en önemlisi yerdeki ölçülerine ve kişinin alışkanlıklarına göre tasarım. Bir kere kesinlikle bir odanın tasarımında tüm ihtiyaçların düşünülüp yerleştirilmesi veya sığdırılması çok önemli. Bir karyola, dolap yapmak yanında çalışma masası yapıp kitaplarını koyacağı yeri yapmamak olmaz veya birkız odasındaher şey yapıp ayna veya takılarını koyacağı yeri tasarlamamak olmaz. Her ihtiyacın yerli yerinde olması gerekir.Bunun için bir oda tasarlanırken;

1-Karyola: karyolalar her kişinin boyutlarına uygun olmalı hem de ilerisini düşünüp gelişiminde farklılıklar olacağı hesaplanmalı. Boyu uzayabilir mesela. Aynı zamanda da dar evlerde sandıklı olması veya misafir için yatacak bir yerin olmaması halinde iki kişinin kullanabileceği bir karyola olması gerekir. Genelde odaya sığıyorsa yatakları 140 eninde yapılması önerilir. Hem birey rahat bir ortamda uyur veya oturur hem de bir misafir durumunda çift kişilik yatak olarak da kullanılır. Altının sandıklı olması da en fazla anneleri sevindirir, yer kaybı da olmamış olur.

2-Dolap : dolabı tasarlarken kişinin boy ölçüleri öne çıkar. Eliyle uzanabileceği ve kimseden yardım almadan ihtiyaçlarına uzanabileceği ölçülerde olmalıdır. Yanlış anlaşılmasın dolap  boyundan bahsetmiyorum. Askı boyu, kazak, tişört rafı gibi günlük kullanma olan bölgelerden bahsediyorum. Eli ile ulaşamayacağı bölgeleri de yazlık, kışlıklar, ardiye, yorganlar gibi genel ihtiyaçta kullanılabilir. Tabi anneler bu işe sevinir. Her şey anneler için değimli? Dolabı tasarlamak için eğer birey yaşı ufak ise ileride elbiselerinin de uzayacağı hesap edilmelidir. Bunun için iki kısa askı konulup ileride bir tanesi çıkarılarak askı boyunun uzatılması düşünülebilir.

3-Çalışma masası ve kitaplık: çalışma masasında benim dikkat ettiğim husus boyutlarıdır. Çalışma masasını bir kişi için değil de iki kişinin oturabileceği şekilde tasarlanması daha makul olur tabi ki yer müsait ise.Çünkü bir arkadaşı ile aynı zamanda ders yapabilir veya anne baba ile de aynı zamanda masada zaman geçirebilirler.Masanın hafif  L dönmesi de  çalışma konforunu arttırır.Aynı zamanda masanın derinliğini de 60cm altına düşürmeden yaparak masa üstünü alanı da arttırır.

Masa altındaki ölü alanlar içinde, dip kısma klasör veya kitap dolabı yapılabilir. Bu işlem yerden tasarım için önemli. Hareketli tekerlekli masa altı çekmecesi de kullanışlı olur. Hareketli olması sebebi ile bir arkadaşı geldiğinde oturma veya sehpa olarak da kullanılabilir.

Bir masanın vazgeçilmezi tabi ki kitaplıktır. Masa tablasının üst duvarına ulaşımı kolay ölçülerde tasarlanmış bir kitaplık idealdir. Eğer yer müsait ise boy kitaplıkta yapılabilir. Bu kitaplıklarda komple açık olmamasına dikkat edilmeli. Komple açık olduğunda devamlı düzgün durması gerekir. Dağınık eşyalar için birkaç kapaklı bölmeye her zaman ihtiyaç vardır. Çalışma masasında ışıkta önemlidir. Çalışma ortamında güçlü bir ışık verimliliği arttırır. Işığın masa üstü kitaplık altından gelmesi yani gölge olmadan gelmesi ve en direk gelmesi yani göze batmaması da dikkat edilecek hususlar. Masa da diğer bir husus ise ergonami. Masanın bazı bölgelerinin dar bazı bölgelerinin geniş olması kullanım ferahlığı sağlar. Bunun için bilgisayarı kullanacağı yeri geniş (75m civarı), ders çalışacağı yerin (60cm) civarı dar olması kullanışlı olur. Masa yakınlarında veya masa ile üst kitaplık dolabı arasında bol piriz olması da atlanmayacak bir husus. Çağımızda maalesef iki üç piriz yetmemekte. Masanın sağlamlığı ve kalın malzemeden yapılmış olmasını da atlamayalım. Çünkü masasının üstünde oturma veya çıkma olasılıkları da yüksek.

4-Erkek çocuklar için oyun konsolları:aman bunun içinde bir yer tasarlansın yoksa evin ana televizyonunu unutabilirsiniz. Oda içinde oyun konsolları ve ufak bir televizyon bu işi çözer. Bunun için çalışma masasının devamını kullanabiliriz. Aletlerin konulacağı bölmeler önemli.
5-Kız çocuklar için aynalı takı bölmeleri:kızlarımızın ilgi odaklarını da atlamayalım.Gizli takı çekmeceleri çok iş görür. Bunun içinde çalışma masası kullanılabilir.Çalışma masasında ufak bir bölüm tablayı hareketli yaparak bunu çözebiliriz. Normalde çalışma masası fakat tablayı kaldırınca altından takı ve makyaj malzemelerinin konulduğu bölmeli hatta kumaş kaplı kısımlar yapılabilir.Yukarı kaldırılan tablaya da ufak bir ayna olayı tamamlar.İşte bir odanın görsel ve ölçüsel tasarımını bu şekilde özetleyerek anlatabiliriz.Tabi ki daha anlatamadığımız ufak detaylar var. Ama biz sizin özellikle odaklanmanız gereken ana başlıkları açıkladık.

GENÇ ODASI TAKIMLARININ ÖZEL YAPILMASININ FAYDALARI NELERDİR ?


En büyük ayrıcalığı her ihtiyacın sığdırılması. Çünkü özel yapım takımlarda tüm oda ölçüleri tam kullanılır. Hatta hiç boşluk bırakılmadan da yapılabilir. Dolabın hemen bitişiğinde kitaplık, çalışma masasının başlaması gibi. Normalde hazır bir takım aldığımızda maalesef odanıza göre dolapları değil de, dolaplarınıza göre odanızı tasarlamak zorunda kalırsınız. Yani bir çalışma masasını hazır aldığınızda çalışma masasının hangi duvarda olabileceğini düşünürsünüz. Ancak yerinize göre bir özel üretim takım aldığınızda duvarınıza göre bir çalışma masası tasarlarsınız. Buda hem yerden tasarruf hem de daha fazla kullanım alanı sağlar. Özel üretim takımlarda ihtiyaçlarınıza göre bir oda tasarlayabilirsiniz. Hazır bir takımda bunu yapmak mümkün değildir. Aldığınız hazır mobilyaya göre ihtiyaçlarınızı ayarlarsınız. En önemlilerinden biriside hazır bir takımın her yerde görünme olasılığıdır. Bir arkadaşında da aynı takım olma olasılığı vardır. Buda sizi mutsuz edebilir. Yerinize göre yaptırdığınızda sadece gence özel bir tasarım mobilya olmuş olur v3e özel isteklerde karşılanmış olur.

GENÇ ODASI FİYATLARI NASIL OLMALI ?


Her zaman olduğu gibi bir odada fiyatları farklılaştıran aksesuar ve malzeme seçimi. Standart malzemelerinden hesaplanmış bir oda ile özel malzeme arasında fiyat farkı olacaktır. Bir karyolanızın sandıklı olması, üstüne koyacağınız yatağın özellikleri, yatak başındaki ışık ve piriz tertibatı, takı için ayrı bölmeler, aynalar, masa üstü ışıklar doğal olarak fiyatı arttırmaktadır. Bunun yanında gençlere özel duvar kağıtları, avizeler, perdelerde bunu yanında fiyatlandırmayı etkilemekte. Ama gerçekte bu özel farklar görsel ve kullanım olarak kişiyi çok mutlu eder. Benim tavsiyem duvar kağıdından perdesine, ışığından pirizine kadar tüm odanın bir elden, yani bir firmadan tasarlanması daha ekonomik olabilir. Fiyat yükseldikçe iskonto oranınız artabilir. Bu ufakta olsa size bir avantaj sağlar. İleride değiştirebilir ve farklılaştırılabilir. Daha sonra değiştirilebilir yüzeyler ile oynayarak hem odayı farklılaştırıp hem de istediğiniz malzemelere sahip olabilirsiniz. Size bu yazımda yardımcı olabildimse ne mutlu bana. Gençlerimizin tüm hayallerinin gerçek olması dileğiyle.
Land Raydolap Blogunu Takip Edin!
Yukarı Çık